GÜLÜMSEMENİN GÜCÜ

Ağzımız iletişim kurmamızı sağlayan başlıca organımız olduğundan, etrafımızdakilerin dikkatini çeker. Bu nedenle, Antik Çağlardan beri güzel dişlerin çekici ve bakımlı bir vücut için en iyi ” kartvizit” olarak görülmesi şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, günümüzde diş hekimlerinden sadece işlevsel olarak değil, aynı zamanda kozmetik olarak da daha iyi sonuçlar beklenmektedir.

Modern diş hekimliği, daha iyi bir gülümsemeye ve kayıp dişlerin yerine konması yoluyla özgüveni arttırarak bu arzuyu tatmin edebilir. Kemik greftlemesine ihtiyaç duyulan durumlarda diş hekimi, doğal kaynaklı, seçilmiş ve sertifikalı hammaddelerden üretilen ve insan vücudu tarafından mükemmel şekilde tolere edilen malzemelere güvenmeyi seçebilir.

Bu nedenle, Antik Çağlardan beri güzel dişlerin çekici ve bakımlı bir vücut için en iyi ” kartvizit” olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.

KEMİK KAYBININ BAŞLICA NEDENLERİ

Diş yuvası kemik kaybının nedenleri yükseklik ve genişlik bakımından birkaç nedene bağlıdır:

  Travmaya bağlı bir veya birkaç dişin kaybedilmesi

  Bir veya birkaç dişin çekilmesi veya uzun sğre çıkarılabilir protez kullanılması sonucunda kemik atrosifi (körelmesi) gelişmesi

 Dental plak ve tartar (periodontitis) oluşumundan sorumlu bakterilerin neden olduğu, diş eti ve diş destek aparatlarının iltihaplı ve dejeneratif hastalıkları

sık rastlanan bu sorunların üstesinden gelinmesi ve gerek doğal, gerekse sonradan uygulanan diş implantlarının sağlamlığını garanti altına almak için diş yuvası kemik hacminin arttırılması gerekmektedir.

YENİDEN KEMİK OLUŞTURMA NEDENLERİ

  Diş implantı uygulanması: Alveolar kemiğin boyutlarının implantın güvenli şekilde yerleştirilmesine yeterli olmaması durumunda.

  Periodontal hastalık: Dişler, kemik ve periodontal bağ dokularının bakteriyel enfeksiyon nedeniyle, alveolar kemiğe olan tutunumunu aşamalı olarak kaybetmesi durumunda.

  Geniş boyutlu kemik hasarları: Travma veya dejeneratif patolojiler (tümörler), kısmi veya tam rekonstrüksiyon gerektiren maksillofasiyal anatomik parçaları tahrip edebilir.

  Maksiller sinüsün pnömatizasyonu: Diş implantlarının güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlamak için maksillanın arka bölgesinde geniş bir kemik kaybının rehabilitasyonu gerekli olabilir.